Point Scheme Show Results 2018

POINTS Championship (Lady Fairfax lucy Trophy)

1st           Glenmore of Roisbheinn – Sophie Beaumont – Highland

2nd          Blackerton Burlington Bertie – Fiona Fleming – Welsh A

3rd           Llanarth Tango – Caroline Watson – Welsh D

4th           Crossowen Jay – Linda Gerrard – Conemara

5th           Leeshill Lord – Lesley McNaughton-Wells – Dales

6th           Durris Royal Spark – Karen Campbell – Welsh D

7th           Dunaskin Gimli – Eleanor Crate – Welsh B

8th           Lomondside Jade – Pat Rennie – New Forest

9th           Heniarth Noteworthy – Aileen Singleton – Welsh B

10th        Thorngate Free Spirit  – Iona Bruce – Welsh D


Ridden M & M Championship ( Treasure Island Trophy)

1st           Dunaskin Gimli – Eleanor Crate – Welsh B

2nd          Blackerton Burlington Bertie – Fiona Fleming – Welsh A

3rd           Shilstone Rocks Tornado – Kirsty Errington-Anderson – Dartmoor

4th           Lacy Flight – Isla Smith – Welsh A

5th           Gems Swn Ymor – Kirsty Finnie – Welsh D

6th           Heniarth Note Worthy – Aileen Singleton – Welsh B


In Hand

1st           Chiddock Shooting Times – Sue Williamson – Part Bred

2nd          Crossowen Jay – Linda Gerrard – Connemara

3rd           Banksy Day Aderyn – Eleanor Crate – Welsh B

4th           Shankly Lone Survivor-  Shonah H Wood – Welsh C

5th           Roandale Saxon – Lesley McNaughton- Wells – Part Bred

6th           Dunaskin Tipple – Eleanor Crate – Welsh A

 

Part Bred Championship (Trophy)

1st           Chiddock Shooting Times – Sue Williamson

2nd          Roandale Saxon – Lesley McNaughton – Wells

Junior Trophy

1st           Blackerton  Burlington Bertie – Daisy Fleming – Welsh A

2nd          Dunaskin Gimli – Eleanor Crate – Welsh B

3rd           Thorngate Free Spirit – Iona Bruce – Welsh D

4th           Oakville Paros – Emma Cowie – Welsh B

5th           Popsters The Love Machine – Jada Kane – Welsh C

6th           Maerton Welsh Magic – Heather Keron – Welsh C

 

Best Jumping (Shreddie Cup)

Glenmore of Roisbheinn – Sophie Beaumont – Highland

 

Best Dressage (Toffee Cup)

Leeshill Lord – Lesley McNaughton-Wells

 

Best Driving Trophy

1st           Llanarth Tango – Caroline Watson

2nd          Llanarth Honeysuckle – Susan Robson

 

Best of Breeds

Welsh A               Blackerton Burlington Bertie – Fiona Fleming

Welsh B                Dunaskin Gimli – Eleanor Crate

Welsh C                Popsters The Love Machine – Jada Kane

Welsh D               Llanarth Tango – Caroline Watson

Highland              Glenmore Roisbheinn – Sophie Beaumont

Dartmoor            Shilstone Rocks Tornado

New Forest         Lomondside Jade – Pat Rennie

Connemara        Crossowen Jay – Linda Gerrard

Dales                     Leeshill Lord – Lesley McNaughton- Wells

Youngstock         Chiddock Shooting Times

Scroll to top